Сцяг Серада, 8 мая 2024
21 красавіка 2021, 19:10

Ілья Шымановіч стаў чэмпіёнам Беларусі на дыстанцыі 100 м брасам

21 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Ілья Шымановіч стаў чэмпіёнам Беларусі на дыстанцыі 100 м брасам, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Тытулаваны мінчанін на працягу ўсяго вырашальнага заплыву апярэджваў сваіх сапернікаў са значнай перавагай і святкаваў перамогу з падагульняючым вынікам 58,77 сек. Другое месца заняў расійскі плывец Кірыл Стрэльнікаў - 1 мін 00,51 сек. Украінец Максім Ткачук выйграў бронзу - 1 мін 01,50 сек.

Перамогай Настассі Васкевіч завяршыліся старты на 200 м батэрфляем у жанчын. Спартсменка з Гродзенскай вобласці паказала на фінішы час 1 мін 14,18 сек. Спрабавала навязаць барацьбу за золата мінчанка Маргарыта Паляшук, аднак на апошнія метры дыстанцыі яе не хапіла. Яна стала ўладальніцай серабра - 1 мін 14,97 сек. Бронза на рахунку Вікторыі Шынкаровай з Брэсцкай вобласці - 1 мін 15,58 сек.

Спрэчка за перамогу сярод спіністаў на 50 м завяршылася на карысць Мікіты Цмыга. Спартсмен з Магілёўскай вобласці зусім не намнога апярэдзіў сваіх канкурэнтаў - 24,86 сек. Другое месца заняў сталічны атлет Віктар Стасяловіч - 25,12 сек. Яшчэ адзін спартсмен з Мінска Іван Буевіч выйграў бронзу - 26,08 сек.

Чэмпіянат Беларусі па плаванні прадоўжыцца да 24 красавіка на базе Брэсцкага абласнога ЦАР па водных відах спорту. Старт з'яўляецца адборачным для ўдзелу ў чэмпіянаце Еўропы (17-23 мая ў Будапешце, Венгрыя), ХХХII летніх Алімпійскіх гульнях у Токіа, чэмпіянаце свету - 2022 у Фукуоцы і Сусветнай універсіядзе ў кітайскім Чэньду.

У спрэчцы за ўзнагароды прымаюць удзел 343 спартсмены з Беларусі, Казахстана, Латвіі, Расіі і Украіны.-0-