Сцяг Пятніца, 26 красавіка 2024
16 мая 2017, 18:44

Хакеісты зборнай Беларусі нанеслі паражэнне нарвежцам у заключным матчы ЧС

16 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты зборнай Беларусі нанеслі паражэнне нарвежцам з лікам 4:3 (0:0, 2:1, 2:2) у заключным матчы групы В у Парыжы на чэмпіянаце свету, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Перад гульнёй беларусы не змаглі разлічваць з-за раней атрыманых траўмаў на лідараў нападзення - Андрэя і Сяргея Касціцыных. Апошні рубеж абароны вырашана было даверыць Міхаілу Карнавухаву замест Кевіна Лаланда. Нарвежцы зрабілі стаўку ў варотах у сустрэчы на добра вядомага балельшчыкам мінскага "Дынама" Ларса Хаўгена.

Беларусь - Нарвегія - 4:3 (0:0, 2:1, 2:2).

Парыж. AccorHotels Arena.

Беларусь: Карнавухаў (Трус); Корабаў - Лісавец, Паўловіч - Шаранговіч - Лінгле; Хенкель - Шынкевіч, Дзямкоў - Стась (к) - Кулакоў; Варабей - Явенка, Стэфановіч - Кавыршын - Когалеў; Волкаў, Дрозд.

Нарвегія: Хаўген (Себерг); Лесунд - Холес (к), Марцінсэн - К.-А.Олімб - М.Олімб; Нерстэбе - Одэгард, Форсберг - Торэсен - Райхенберг; Бонсаксен - Сервік, Басціянсэн - Картэруд - Валькве-Ольсен; Ёханесен, Трэтэнес, Ольдэн, Рэймарк, Роэст.

Шайбы: 1:0 - Лісавец (Стэфановіч, 26.08). 1:1 - Сервік (М.Олімб, 35.05, у большасці). 2:1 - Кулакоў (Стась, Дзямкоў, 37.52). 2:2 - Райхенберг (Торэсен, Одэгард, 41.19). 2:3 - Холес (Марцінсэн, М.Олімб, 43.41). 3:3 - Шынкевіч (Кавыршын, Стэфановіч, 54.06). 4:3 - Лісавец (Паўловіч, Лінгле, 56.56).

Кідкі: 19 - 26.

Штраф: 6 - 4.

Аднак былы галкіпер "зуброў" не дапамог сваёй камандзе пазбегнуць паражэння. Галявым дублем у вароты нарвежцаў вызначыўся абаронца мінскага "Дынама" Яўген Лісавец.

Першы перыяд матчу нельга было прадказаць такія актыўныя атакуючыя дзеянні з боку сапернікаў. Усё змянілася пасля адпачынку. На 27-й мінуце Міхаіл Стэфановіч здолеў перахапіць шайбу за варотамі нарвежцаў і зрабіў перадачу Яўгену Лісаўцу, які адкрыў лік - 1:0. У хуткім часе нарвежцы рэалізавалі большасць. Моцны і дакладны кідок пад перакладзіну нанёс Даніэль Сервік - 1:1. Яшчэ да перапынку Аляксандр Кулакоў завяршыў камбінацыю партнёраў і зноў вывеў беларусаў наперад - 2:1.

Трэці перыяд заключнага матчу беларусаў на чэмпіянаце свету стаў амаль трылерам. Нарвежцы намаганнямі Аляксандра Райхенберга ўжо на 42-й мінуце зрабілі лічбы на табло роўнымі - 2:2, а праз дзве мінуты Юнас Холес скарыстаўся перадачай ад борта пляцоўкі і вывеў Нарвегію наперад - 3:2.

Падапечныя Дэйва Льюіса актыўней правялі канцоўку сустрэчы. Спачатку Ілья Шынкевіч вызначыўся другім голам для сябе на турніры. Пад канец перыяду Яўген Лісавец падключыўся ў атаку беларусаў і зноў зладжана згуляў на пятачку, адправіўшы шайбу ў вароты апанентаў - 4:3.

Перамога над нарвежцамі стала другой для беларусаў на турніры. Раней яны перамаглі Славенію 5:2 і захавалі месца ў элітным дывізіёне.

Група В (Парыж): Канада - 16 ачкоў (6 гульняў), Чэхія - 13 (6), Швейцарыя - 12 (6), Фінляндыя - 11 (6), Францыя - 10 (7), Нарвегія - 8 (7), Беларусь - 7 (7), Славенія - 1 (7).

У групе А зборная Швецыі сёння была мацнейшая за Славакію - 4:2.

У заключны дзень, 16 мая, папярэдняга этапу турніру таксама згуляюць Расія - ЗША (17.15), Чэхія - Швейцарыя (17.15), Германія - Латвія (21.15), Канада - Фінляндыя (21.15).-0-