Сцяг Пятніца, 26 красавіка 2024
12 лютага 2021, 19:34

Аляксандр Ляховіч выйграў першае золата чэмпіянату Беларусі па лёгкай атлетыцы ў закрытых памяшканнях

12 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Спартсмен з Гродзенскай вобласці Аляксандр Ляховіч выйграў першае золата чэмпіянату Беларусі па лёгкай атлетыцы ў закрытых памяшканнях. Турнір стартаваў у магілёўскім спарткомплексе "Алімпіец", паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Аляксандр Ляховіч быў першым у хадзьбе на 10 км, прайшоўшы 50 кругоў па манежы за 40 мін 27,86 сек. Серабро выйграў Уладзімір Калеснік, які прадстаўляе Брэсцкую і Гомельскую вобласці, - 41 мін 6,93 сек. Бронза дасталася спартсмену з Віцебскай вобласці Анатолю Гомелеву - 41 мін 10,99 сек.

На аналагічнай дыстанцыі ў жанчын перамогу святкавала Настасся Родзькіна (Магілёўская вобласць) - 47 мін 0,2 сек. Другое месца ў Настассі Рароўскай з Гродзенскай вобласці - 47 мін 26,31 сек. Трэцяя пазіцыя ў падагульняючым пратаколе у ​​Даны Марозавай з Мінскай вобласці - 49 мін 27,1 сек.

У бегу на 3000 м з перашкодамі ў мужчын золата чэмпіянату Беларусі заваяваў Вячаслаў Скудны з дружыны Магілёўскай вобласці - 8 мін 41,41 сек. Другое месца заняў Дзмітрый Іваненка, які выступае за калектывы Гомельскай і Магілёўскай абласцей, - 8 мін 43,52 сек. Трэцяе месца пакінуў за сабой Уладзіслаў Піцін з Брэсцкай вобласці - 8 мін 5,26 сек.

Сярод жанчын 3-кіламетровую дыстанцыю з перашкодамі першай пакарыла Таццяна Шабанава з Магілёўскай вобласці - 10 мін 9,79 сек. Другое месца ў бягухі з Брэсцкай вобласці Таццяны Смірновай - 11 мін 3,04 сек. Мінчанка Ганна Кротава выйграла бронзу - 11 мін 13,24 сек.

Завяршылі дзённую праграму першага дня чэмпіянату Беларусі забегі на 1500 м. У жанчын у гэтым відзе першай была Кацярына Карнеенка (Магілёўская і Мінская вобласці) - 4 мін 24,44 сек. Следам фінішавала Ілона Іванова (Магілёўская вобласць) - 4 мін 25,11 сек. Трэцяе месца ў спартсменкі з Гродзенскай вобласці Вікторыі Кушнір - 4 мін 25,43 сек.

У мужчын дыстанцыю на 1500 м хутчэй за іншых пераадолеў Сяргей Платонаў са зборнай Магілёўскай вобласці - 3 мін 51,28 сек. Арцём Калачоў, які прадстаўляе Гродзенскую вобласць, заняў другое месца - 3 мін 52,61 сек. Бронзу выйграў яшчэ адзін спартсмен з Магілёўскай вобласці Сяргей Карпаў - 3 мін 53,8 сек.

Чэмпіянат Беларусі па лёгкай атлетыцы ў закрытых памяшканнях стане для яго ўдзельнікаў шанцам адабрацца ў каманду, якая выступіць на чэмпіянаце Еўропы ў Торуні (Польшча).

Прызавы фонд чэмпіянату, заснаваны Беларускай федэрацыяй лёгкай атлетыкі, складае Br35 тыс. Усяго ў першы дзень турніру стануць вядомы ўладальнікі 18 камплектаў узнагарод. Завершыцца адзін з ключавых стартаў сезона 13 лютага.-0-