Сцяг Пятніца, 26 красавіка 2024
07 чэрвеня 2021, 10:39

Хакеісты зборнай Канады выйгралі чэмпіянат свету ў Латвіі

7 чэрвеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты зборнай Канады абыгралі фінаў у фінале чэмпіянату свету па хакеі ў Латвіі. Лёс паядынку быў вырашаны ў авертайме - 3:2 (0:1, 1:0, 1:1, 1:0), паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Стартавы перыяд фінальнага паядынку прайшоў з невялікай перавагай зборнай Фінляндыі, ігракі якой не змаглі тройчы рэалізаваць большасць. Зрэшты, гульня ў меншасці вельмі падзейнічала на канадцаў. На зыходзе восьмай мінуты яны прапусцілі атаку сапернікаў і Мікаэль Руахамаа пасля паса Олівера Каскі аформіў узяцце варот "Кляновых лістоў". Канадцы ў даўгу не засталіся, правёўшы некалькі небяспечных атак. Але спачатку Брэндан Піры не папаў у створ варот. Затым кідок Троя Стэтчэра ў верхні вугал з сіняй лініі стаў здабычай Юха Олкінуары.

Другі перыяд пачаўся з таго, што фіны засталіся ў меншасці. Спачатку на лаўку штрафнікоў прысеў Арту Руатсалайнен, а затым Атэ Ахтамаа. Канадцы пакаралі сваіх апанентаў за грубасць, зраўняўшы лік. Браўн кінуў у далёкі ад фінскага варатара вугал. Шайба трапіла ў штангу і стала здабычай Макса Камтуа, які на дабіванні не прамахнуўся.

Пасля гэтай шайбы абедзве каманды сталі дзейнічаць асцярожней, з аглядкай на ўласныя вароты. Аднак невялікая тэрытарыяльная перавага была ў фінаў. Пасля абмену небяспечнымі атакамі канадцы выйшлі наперад на 37-й мінуце матчу, але відэазапіс паказаў, што ігракі паўночнаамерыканскай зборнай былі па-за гульнёй.

У трэцім перыядзе каманды прадоўжылі хваляваць адзін аднаго небяспечнымі выпадамі. На 45-й мінуце ў каманды Жэрара Галана быў цудоўны шанц выйсці наперад, пасля таго як Юха Олкінуара памыліўся і выпусціў шайбу з пасткі. Аднак канадцы не змаглі дабіць яе з пятака ў вароты.

Ужо ў наступнай атацы фіны пакаралі сапернікаў за марнатраўнасць. Мікаэль Руахамаа зрабіў перавод на сінюю лінію, Кім Наўсіяйнен адпасаваў на Петэры Ліндбама, які выкаціўся з левага краю і дакладна кінуў у далёкі вугал варот- 2:1!

Аднак канадцы не склалі рукі і прадоўжылі шукаць шчасця ля чужых варот. У выніку такая актыўнасць прынесла свой плён. Пасля выдалення Мікаэля Руахамаа прайшло 18 секунд і на 53-й мінуце матчу Адам Хенрык зраўняў лік.

Галявую камбінацыю пачаў Конар Браўн, які знайшоў перадачай з правага фланга Макса Камтуа. Той пазмагаўся за шайбу і зрабіў перадачу сабе за спіну, дзе ўжо чакаў аўтар рэзультатыўнага кідка, які ажыццявіў дабіванне ў пустыя вароты сапернікаў.

Гэта не змяніла ходу падзей. Каманды прадоўжылі праверку адзін аднаго на трываласць вострымі выпадамі. Але бліжэй да сірэны пры наяўнасці сілавой барацьбы хакеісты як паўночнаамерыканскай, так і еўрапейскай дружын перасталі рызыкаваць, разумеючы высокую цану любога промаху. Матч перайшоў у авертайм. Лёс чэмпіёнскага тытула вырашыў дакладны кідок канадца Ніка Пола пасля паражаючай контратакі.