Сцяг Пятніца, 26 красавіка 2024
19 ліпеня 2021, 11:38

Два медалі выйгралі беларускія лёгкаатлеты ў заключны дзень ЧЕ сярод юніёраў у Эстоніі

19 ліпеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Два медалі выйгралі беларускія лёгкаатлеты ў заключны дзень чэмпіянату Еўропы сярод юніёраў у Эстоніі, паведамілі БЕЛТА ў прэс-службе БФЛА.

У скачках з шастом серабро выйграў Мацвей Волкаў, які паказаў у лепшай спробе рэзультат 5 м 44 см. Пераможцам турніру стаў французскі скакун Антані Аміраці, які пакарыў вышыню 5 м 64 см. Бронзавая ўзнагарода здабыла ўкраінскую прапіску, дзякуючы дасягненню Аляксандра Ануфрыева - 5 м 44 см, якога прадстаўнік Беларусі абышоў па дадатковых паказчыках. Вось як пракаменціраваў беларускі шаставік свой рэзультат: "У чэрвені я пашкодзіў пяту, таму не быў у форме на 100 працэнтаў. Але ў мяне было некалькі вельмі добрых спроб. Таму калі ўсё будзе ідэальна, я магу падумаць аб скачках на ўзроўні 5.75. Умовы ў Таліне былі добрымі, мне вельмі падабаецца горад. Толькі было крыху ветрана. Я хачу выйграваць спаборніцтвы, таму Найробі - мая наступная вялікая мэта. Я не ведаю, рады гэтаму медалю ці не, таму што ў мяне ўсё яшчэ ёсць пачуццё, што я мог бы дабіцца большага".

У спаборніцтвах кідальнікаў дыска ў юнакоў бронзу на свой рахунак запісаў беларускі атлет Уладзіслаў Пучко, які адправіў снарад на 61 м 06 см. З вялікай перавагай перамогу ў сектары святкаваў сын двухразовага алімпійскага чэмпіёна Віргіліюса Алекны - Міколас. Ён толькі 2 см уступіў рэкорду чэмпіянатаў з рэзультатам - 68 м 00 см. Другое месца з рэзультатам 61 м 55 см заняў немец Магнус Зімерман. Яшчэ адзін беларус Раман Хартановіч спыніўся на чацвёртай пазіцыі ў падагульняючым пратаколе - 58 м 74 см.

Такім чынам, беларускія юніёры выйгралі на спаборніцтвах у Таліне пяць медалёў рознай вартасці. Нагадаем, раней вызначыліся Ілья Місоўскі, на рахунку якога серабро ў штурханні ядра, Аліна Нікіценка, якая выйграла бронзу ў кіданні дыска, і кідальніца молата Марыёла Букель, яна таксама заваявала бронзавую ўзнагароду.-0-