Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
28 сакавіка 2024, 09:17

Хакейная каманда Прэзідэнта першай выйшла ў фінал РХЛ

28 сакавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі стала першым фіналістам Рэспубліканскай хакейнай лігі, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

27 сакавіка ў сталічнай "Алімпік-Арэне" лядовая дружына кіраўніка дзяржавы абыграла ў першым паўфінале хакеістаў Гродзенскай вобласці з рэзультатам 12:4.

Гульня за выхад у фінал пачалася з магутных атак гаспадароў і да першага перапынку яны ўжо чатыры разы паразілі вароты сапернікаў. Галявы дубль аформіў Павел Волчак, па разе вызначыліся Мікалай Лукашэнка і Арцём Антоненка. Госці адказалі дакладным кідком Рэната Мікеліса - 4:1. У самым пачатку другога перыяду Андрэй Арлюк і Віталь Гуліда скарацілі адставанне да мінімуму, але тут жа лепшы бамбардзір турніру Андрэй Касціцын закінуў пятую шайбу, потым пасля выдатнай перадачы Арцёма Антоненкі эфектную шайбу закінуў яго бацька Алег Антоненка. Незадоўга да другога перапынку сваю чарговую шайбу закінуў Андрэй Касціцын. У заключнай трэці матчу ён адправіў яшчэ дзве шайбы, па другім разе вызначыліся Алег Антоненка і Арцём Антоненка, а апошнюю кропку паставіў Андрэй Міхалёў. У складзе прайграўшых адзін гол адыграў Аляксандр Паліцынскі.
Лепшымі ігракамі матчу прызнаны Андрэй Касціцын і Андрэй Гідрэвіч. Прызы ім уручыў заслужаны трэнер Беларусі Анатоль Варывончык.

Як і ў час усіх папярэдніх гульняў у Мінску, у перапынках гледачы ўбачылі яркія выступленні беларускіх эстрадных выканаўцаў. Акрамя таго, самыя актыўныя фанаты на лядовай пляцоўцы паўдзельнічалі ў займальных конкурсах, пераможцы якіх сталі ўладальнікамі прызоў ад Прэзідэнцкага спартыўнага клуба.
 На першым этапе спаборніцтваў каманда Прэзідэнта выйграла ўсе 6 праведзеных сустрэч і фінішавала першай з розніцай шайбаў 59-23. Яе сапернік па фінальнай серыі вызначыцца пасля другога паўфінальнага паядынку, у якім хакеісты Мінскай вобласці сустрэнуцца з прадстаўнікамі Брэсцкай вобласці.

Спіс лепшых бамбардзіраў упэўнена ўзначальвае Андрэй Касціцын, у актыве якога 25 ачкоў (14 шайбаў і 11 рэзультатыўных перадач).

Прэзідэнцкая каманда з'яўляецца 14-разовым пераможцам рэспубліканскага аматарскага турніру, па адным тытуле ў хакеістаў Гомельскай і Мінскай абласцей. У фінальнай серыі мінулага сезона лядовая дружына кіраўніка дзяржавы двойчы абыграла каманду Мінскай вобласці - 6:1 і 6:4. Бронзавыя ўзнагароды заваявалі хакеісты Брэсцкай вобласці, якія перамаглі ў матчы за трэцяе месца зборную Гомельскай вобласці з рэзультатам 5:3.

Арганізатары хакейнага аматарскага турніру - Прэзідэнцкі спартыўны клуб, Міністэрства спорту і турызму і Мінскі гарадскі выканаўчы камітэт.-0-