Сцяг Чацвер, 2 мая 2024
18 верасня 2017, 12:09

Хакеісты мінскага "Дынама" перамаглі "Металург", закінуўшы пяць шайбаў у трэцім перыядзе

18 верасня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты мінскага "Дынама" перамаглі магнітагорскі "Металург" з лікам 5:3, закінуўшы пяць шайбаў у трэцім перыядзе, і завяршылі перамогай серыю дамашніх матчаў, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Візіт аднаго з лідараў КХЛ стаў добрай праверкай сіл для дынамаўцаў. Абедзве каманды былі прадстаўлены мацнейшымі складамі. На лёд "Мінск-Арэны" ў складзе гасцей выйшлі і лепшы снайпер Сяргей Мазякін, і любімец мінскіх балельшчыкаў у мінулых сезонах Мэт Элісан.

"Дынама-Мінск" - "Металург" (Магнітагорск) - 5:3 (0:1, 0:2, 5:0).

Мінск. "Мінск-Арэна". 12 138 гледачоў.

"Дынама-Мінск": Энрат (Карнавухаў); Граньяні - Корабаў, Скіле - Хаўдэн - Фантэйн; Лісавец - Знахарэнка, Шаранговіч - Кавыршын - Мацярухін; Хенкель - Дзюкаў, Лінгле - Кулакоў - Сцяпанаў; Кітараў - Волкаў - Паўловіч (К); Дрозд.

"Металург" Мг: Кошачкін (Самсонаў); Шаус - Піўцакін, Мазякін - Коварж - Грыгарэнка; Дронаў - Бірукоў, Осала - Элісан - Філіпі; Дзянісаў - Будкін, Платонаў - Берасценнікаў - Цімкін; Косаў - Калетнік - Казіёнаў; Хабараў, Швыроў.

Шайбы: 0:1 - Коварж (Мазякін, 2.58, у большасці). 0:2 - Элісан (Шаус, Філіпі, 23.39). 0:3 - Косаў (Коварж, Грыгарэнка, 36.00, у большасці). 1:3 - Кітараў (Паўловіч, Волкаў, 46.28). 2:3 - Паўловіч (Дзюкаў, Хенкель, 48.48). 3:3 - Кітараў (Граньяні, 52.55). 4:3 - Лісавец (Скіле, Граньяні, 59.15). 5:3 - Паўловіч (Граньяні, 59.59, у пустыя вароты).

Кідкі: 31 - 24.

Штраф: 8 -22.

Несумненна, "зубры" мелі пэўны план на матч з магнітагорцамі, аднак многае змяніла парушэнне правіл Аляксандрам Кітаравым на старце першага перыяду. Госці адразу пасля ўкідвання размясціліся ў зоне мінчан. Нападаючы Сяргей Мазякін, які правёў у Мінску 499-ы матч у КХЛ, нанёс кідок ад сіняй лініі, а яго партнёр па звяну Ян Коварж падставіў клюшку, змяніўшы траекторыю палёту шайбы, - 1:0. Пасля гола падапечныя Гордзі Дайера пастараліся актыўна згуляць у атацы. У сярэдзіне перыяду адразу два небяспечныя моманты ўзніклі ля варот Васіля Кошачкіна. Магнітагорцы ў гэтым гульнявым адрэзку адказвалі контратакамі, якія былі не менш небяспечнымі. Шанц зраўнаваць лік яшчэ да перапынку мінчане мелі пад канец першага перыяду. Два двухмінутныя выдаленні запар зарабіў абаронца гасцей Дзяніс Платонаў. Аднак дынамаўцы не змаглі скарыстацца выгаднай магчымасцю закінуць шайбу. Адной з прычын стала невысокая скорасць перамяшчэння ігракоў, сапернікі нават у меншасці стараліся дзейнічаць больш агрэсіўна і хутка, чым гаспадары пляцоўкі.

Пасля перапынку перавагу "сталявараў" павялічыў Мэт Элісан, які завяршыў камбінацыю партнёраў. Пад канец другога перыяду "Металург" зноў удачна гуляў у большасці. У штурханіны ля варот мінчан першым да шайбы, якая адскочыла ад Юнаса Энрата, паспеў Яраслаў Косаў.

Усё змянілася ў трэцім перыядзе. Адным з герояў гэтага гульнявога адрэзка стаў нападаючы Аляксандр Кітараў. Менавіта яго актыўныя дзеянні ў зоне "Металурга" прывялі да першага ўзяцця варот Васіля Кошачкіна. Праз дзве мінуты кідок нанёс Аляксандр Паўловіч - 2:3. Мінчане прадаўжалі прэсінгаваць, у хуткім часе Аляксандр Кітараў на пятачку выйграў барацьбу за шайбу, зраўнаваўшы лік, - 3:3. Становішча стала пагражальным для "сталявараў", калі на дзве мінуты ў бокс для штрафнікоў адправіўся лідар гасцей Сяргей Мазякін, а Ян Коварж атрымаў дысцыплінарны штраф за размовы. Рэалізаваць большасць "зубрам" не ўдалося, але атака, якая зацягнулася, завяршылася кідком Яўгена Лісаўца пад перакладзіну - 4:3. Канчатковы лік быў устаноўлены за секунду да фінальнай сірэны. У пустыя вароты шайбу адправіў Аляксандр Паўловіч.

Матчам з "Металургам" мінчане завяршылі другую дамашнюю серыю ў дзясятым сезоне КХЛ. Наступная гульня для падапечных Гордзі Дуаера пройдзе 21 верасня ў Астане з мясцовым "Барысам".-0-