ДЗЯРЖОРГАНЫДЗЯРЖОРГАНЫ
Флаг Чацвер, 5 жніўня 2021
Мінск Пераменная воблачнасць +17°C
Усе навіны
Усе навіны
У свеце
24 мая 2021, 11:31

У ЗША ў дзясяткаў падлеткаў пасля вакцынацыі прэпаратамі Moderna і Pfizer выявілі праблемы з сэрцам

Фота The New York Times
Фота The New York Times

24 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У ЗША ў некаторых падлеткаў пасля вакцынацыі прэпаратамі ад каранавіруса кампаній Moderna і Pfizer/BioNTech узніклі праблемы з сэрцам, паведамляе газета The New York Times.

Дакладная колькасць пацярпелых не называецца. Вядома толькі, што ў цэнтры па кантролі і прафілактыцы захворванняў ЗША (CDC) паступіла некалькі дзясяткаў паведамленняў аб развіцці ў падлеткаў пасля вакцынацыі міякардыту - паражэння сардэчнай мышцы.

Скаргі ў маладых людзей узнікалі ў асноўным на чацвёрты дзень пасля прыёму другой дозы вакцыны. Прычым выпадкі міякардыту назіраліся часцей у юнакоў, чым у дзяўчат.

Цяпер медыкі спрабуюць высветліць, ці звязана паражэнне сардэчнай мышцы ў падлеткаў з вакцынацыяй. Эксперты CDC адзначаюць, што такіх выпадкаў "адносна мала" на фоне агульнай колькасці прышчэпленых амерыканцаў і рэдкі пабочны эфект у выглядзе міякардыту нязначны ў параўнанні з патэнцыяльнымі рызыкамі COVID-19.-0-

Падпісвайцеся на нас у
Twitter
Топ-навіны
З НАМІ НАЙБОЛЬШ ЦІКАВА
Свежыя навіны Беларусі