Сцяг Чацвер, 28 сакавіка 2024
09 лютага 2021, 12:55

Вызначыліся ўсе ўдзельнікі фіналу жаночага чэмпіянату Еўропы па баскетболе

9 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Пасля фінішу адборачнага этапу вызначыліся ўсе 16 удзельнікаў фінальнай стадыі 38-га чэмпіянату Еўропы па баскетболе сярод жаночых каманд, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Баскетбалісткі зборнай Беларусі занялі першае месца ў кваліфікацыйнай групе F, апярэдзіўшы спартсменак з Вялікабрытаніі і Польшчы. Беларускі восьмы раз згуляюць сярод мацнейшых каманд Старога Свету. Вышэйшым дасягненнем беларускіх баскетбалістак на кантынентальным першынстве з'яўляецца бронза, заваяваная ў дэбютным для іх ЧЕ ў Італіі ў 2007 годзе. Разам з імі ў фінал выйшлі пераможцы яшчэ васьмі груп: Славенія, Швецыя, Расія, Чэхія, Сербія, Бельгія, Славакія і Харватыя, а таксама пяць лепшых каманд, якія занялі другія месцы (Грэцыя, Чарнагорыя, Боснія і Герцагавіна, Італія, Турцыя). Жараб'ёўка груп жаночага Еўрабаскета пройдзе 8 сакавіка ў іспанскай Валенсіі. Фінальны этап жаночага чэмпіянату Еўропы пройдзе 17-27 чэрвеня на арэнах Іспаніі і Францыі, каманды якіх былі вызвалены ад кваліфікацыі.

На мінулым еўрапейскім першынстве, якое праходзіла ў 2019 года ў Сербіі і Латвіі, залатыя медалі заваявалі іспанскія баскетбалісткі, якія перамаглі ў вырашальным паядынку францужанак з лікам 88:66. Уладальніцамі бронзавых узнагарод сталі сербкі, якія выйгралі ў матчы за 3-е месца ў брытанак з вынікам 81:55. Беларускі выступілі няўдала, заняўшы толькі 13-е месца сярод 16 удзельнікаў фінальнай стадыі.-0-