Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
14 лютага 2024, 12:17

Шкурдай не змагла прабіцца ў паўфінал ЧС на дыстанцыі 50 метраў на спіне

Настасся Шкурдай. Фота з архіва
14 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У сталіцы Катара горадзе Доха прадаўжаецца чэмпіянат свету па водных відах спорту 2024 года, удзел у якім у нейтральным статусе прымаюць беларускія спартсмены, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Праграму ранішняй сесіі серады адкрылі папярэднія старты на неалімпійскай дыстанцыі 50 метраў на спіне ў жанчын, дзе нашу каманду прадстаўляла Настасся Шкурдай. У сваім адборачным заплыве беларуска дакранулася да борціка чацвёртай, яе рэзультат склаў 29,58 сек і аказаўся 33-м сярод 55 дзяўчат. Паўфінал, куды прайшлі лепшыя 16 плыўчых, замкнуўся на адзнацы 28,46 сек.

Раней Шкурдай выступіла на ЧС на стаметроўцы на спіне, дзе заняла 12-е месца. Таксама Настасся прыме ўдзел на дыстанцыі ў два разы даўжэйшай, папярэднія заплывы ў гэтым відзе адбудуцца ў пятніцу. На сотні і двухсотметроўцы на спіне брастаўчанка з’яўляецца ўладальніцай алімпійскіх ліцэнзій.

Выступленні на чэмпіянаце свету па водных відах спорту ў Катары ўжо закончыў Ілья Шымановіч - мінчанін стаў дзясятым на 50 м брасам і шостым на стаметроўцы, дзе выканаў алімпійскі нарматыў. Заўтра на старт кваліфікацыі на 200 метраў брасам выйдзе наша Аліна Змушко, на дыстанцыі ў два разы карацейшай беларуска таксама перавысіла лічбы адбору на парыжскія Гульні, стаўшы ў фінале шостай. Яшчэ адна наша спартсменка Настасся Куляшова была 14-й на стаметроўцы батэрфляем, на папярэдняй стадыі на 50 м яна прыме ўдзел 16 лютага.-0-