Сцяг Аўторак, 19 сакавіка 2024
28 лютага 2023, 19:55

Плюс тры медалі для Беларусі: вынікі пятага дня спаборніцтваў Гульняў "Дзеці Азіі"

28 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У Кузбасе завяршыўся пяты спаборніцкі дзень ІІ зімовых Міжнародных спартыўных гульняў "Дзеці Азіі", паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У аўторак, 28 лютага, на Гульнях вызначыліся пераможцы і прызёры ў чатырнаццаці відах праграмы спаборніцтваў. Скарбонка беларускай каманды ў гэты дзень папоўнілася трыма ўзнагародамі. Ева Бядрыцкая выйграла серабро ў скачках на лыжах з трампліна, Данііл Бычкоў стаў бронзавым прызёрам у шорт-трэку на дыстанцыі 500 м, таксама бронзу ў эстафеце заваяваў наш квартэт у складзе Мацвея Магера, Данііла Бычкова, Рамана Зяленіна і Цімафея Жука.

У асабістым турніры шорт-трэкістаў на дыстанцыі 500 м Мацвей Магер заняў падагульняючае 11-е месца, Раман Зяленін - 17-ы, яшчэ адзін беларус Арсеній Бярэзін стаў 23-м сярод 39 удзельнікаў. У аналагічнай дысцыпліне ў дзяўчат лепшай з нашых спартсменак аказалася Дар'я Сцяпанава, якая размясцілася на 9-й пазіцыі. Соф'я Спорыш паказала 14-ы час, Яраслава Шабанава - 16-я, Ксенія Лукашэвіч - 22-я. У эстафеце наша каманда фінішавала восьмай.

Акрамя таго, сёння беларускія спартсмены прымалі ўдзел у спаборніцтвах па лыжных гонках, снаўбордынгу, горных лыжах, фігурным катанні і хакеі. Лыжнікі разыгрывалі медалі на дыстанцыі 10 км з раздзельнага старту. Лепшым з нашых хлопцаў у гэтым відзе стаў Ілья Аўсейкаў, які заняў 7-е месца. Да бронзы спартсмену не хапіла трох секунд. Іншыя прадстаўнікі Беларусі паказалі наступныя вынікі: Кірыл Серафімаў - 25-ы, Ілья Ганчароў - 33-і, Канстанцін Каспяровіч - 52-і, Ягор Лебедзеў - 53-і, Аляксандр Ніжэвіч - 58-ы. Усяго на старт гонкі выйшлі 65 спартсменаў.

Юныя гарналыжнікі 28 лютага вызначалі мацнейшых у слаламе. У спаборніцтвах у дзяўчат наша Арына Пратасоўская па суме двух заездаў размясцілася на 23-м радку, яе сяброўка па камандзе Аляксандра Савянкова сышла з трасы ў першай спробе. Сярод юнакоў беларус Мікіта Скуратовіч заняў 22-ю пазіцыю, другі наш спартсмен Кірыл Барысевіч быў дыскваліфікаваны. Не абышлося без беларускага прадстаўніцтва і ў снаўборд-кросе - нашы Мікіта Забела і Мікіта Куранкоў спыніліся на стадыі чвэрцьфіналаў, заняўшы падагульняючыя 11-е і 14-е месцы адпаведна.

Таксама сёння дзяўчаты завяршылі свае выступленні ў адзіночным фігурным катанні. Па суме кароткай і адвольнай праграм беларуска Настасся Балыкіна заняла 8-е месца, яшчэ адна наша фігурыстка Аляксандра Малашка паказала 14-ы вынік сярод 24 удзельніц. Акрамя таго, у аўторак зборная Беларусі-U16 па хакеі моцна прайграла камандзе Уральскай федэральнай акругі з лікам 1:7, аўтарам адзінай шайбы ў беларусаў стаў Мікіта Паўлаў. Наша каманда не змагла выйсці ў паўфінал турніру, заўтра падапечных Аляксандра Цыплакова чакае паядынак за пятае месца.

Такім чынам, пасля пяці дзён спаборніцтваў на рахунку юных беларускіх спартсменаў 5 медалёў (0-2-3). У сераду, 1 сакавіка, на другіх зімовых Міжнародных спартыўных гульнях "Дзеці Азіі" ў Кузбасе будуць разыграны 17 камплектаў узнагарод у васьмі відах спорту - лыжных гонках, снаўбордынгу, скачках на лыжах з трампліна, шорт-трэку, кёрлінгу, хакеі, канькабежным і гарналыжным спорце.-0-