Сцяг Субота, 20 красавіка 2024
31 мая 2021, 13:03

Мужчынская зборная Беларусі выйграла Кубак Мінска па баскетболе 3х3

31 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Мужчынская зборная Беларусі стала ўладальніцай Кубка Мінска па баскетболе 3х3. Турнір стаў часткай мерапрыемстваў у гонар 100-годдзя беларускага баскетбола, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У вырашальным паядынку за галоўны прыз беларуская каманда, за якую выступалі Сяргей Вабішчэвіч, Андрэй Рагозенка, Максім Лютыч і Цімафей Паралёў, абыграла ва ўпартым процістаянні адну з наймацнейшых расійскіх дружын "Тры зорачкі" з Самары з вынікам 21:17. Абодва фіналісты на шляху да галоўнага матчу не пацярпелі ні аднаго паражэння. Зборная Беларусі, якую трэніруе Дзмітрый Калтуноў, па чарзе перамагла расійскі клуб "ЦОП-Нява" з Санкт-Пецярбурга - 16:15, маладзёжную зборную Беларусі (U-23) - 20:7, Расійскі "Байкал" з Улан-Удэ - 20:15. У гульні за трэцяе падагульняючае месца піцерскія баскетбалісты абыгралі байкальцаў - 21:19.

Для нацыянальнай зборнай Беларусі гэтыя спаборніцтвы сталі падрыхтоўкай да кваліфікацыйнага этапу Кубка Еўропы. Яшчэ адной праверкай сіл будзе турнір Moscow Open, які пройдзе ў расійскай сталіцы 5-6 чэрвеня. Кваліфікацыя Кубка Еўропы пройдзе 26-27 чэрвеня ў румынскай Канстанцы. На групавым этапе сапернікамі беларусаў будуць каманды Латвіі і Славакіі.

У спаборніцтвах жаночых каманд Кубка Мінска перамаглі спартсменкі з Санкт-Пецярбурга, якія абыгралі ў фінале юніёрскую зборную Беларусі (U-18) з вынікам 14:12. Уладальніцамі бронзавых узнагарод сталі баскетбалісткі маладзёжнай зборнай Беларусі (U-23), якія ў матчы за трэцяе месца выйгралі ў расійскага клуба "Тулпар" з Казані з лікам 21:14.-0-