Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
01 лютага 2024, 12:54

Юныя спартсмены паспрачаюцца за перамогу на першынстве Віцебскай вобласці па шахматах

Фота з архіва
1 лютага, Віцебск /Кар. БЕЛТА/. Юныя спартсмены паспрачаюцца за перамогу на першынстве вобласці па шахматах, якое сёння стартуе ў Віцебску. Аб гэтым карэспандэнту БЕЛТА паведаміў галоўны суддзя спаборніцтваў Андрэй Пучкоў.

Першынство Віцебскай вобласці па шахматах сярод юнакоў і дзяўчат правядуць па швейцарскай сістэме для ігракоў трох узроставых катэгорый: да 8, да 10 і да 12 гадоў. Запланавана шэсць асобных турніраў, на якіх вызначацца 18 прызёраў. Папярэднія заяўкі падалі каля 80 ігракоў - прадстаўнікі каманд з Віцебска, Полацка, Наваполацка, Глыбокага, Оршы, Гарадка і іншых рэгіёнаў. Чвэрць удзельнікаў - дзяўчынкі.

"На турніры будуць прадстаўлены юныя спартсмены, у якіх яшчэ ўсё наперадзе, - адзначыў Андрэй Пучкоў. - У старэйшых спартсменаў плануюцца спаборніцтвы ў сакавіку. Сярод іх ёсць моцныя прадстаўнікі з Віцебска, Оршы, Наваполацка, якія шмат разоў выйгравалі на рэспубліцы, ёсць і чэмпіён свету ў юнацкіх узростах Міхей Навуменка". У паўночным рэгіёне, паводле слоў галоўнага суддзі спаборніцтваў, да шасці трэнераў па шахматах, якія працуюць на пастаяннай аснове. Спартыўныя школы рыхтуюць шахматыстаў у Віцебску і Оршы. Іншыя настаўнікі вядуць гуртковую работу ў сістэме дадатковай адукацыі.

Наступныя старты чакаюць пераможцаў цяперашніх спаборніцтваў ужо 9-16 лютага - першынство рэспублікі. Лепшых юных шахматыстаў краіны камандзіруюць у красавіку на чэмпіянат Еўропы.-0-