Сцяг Пятніца, 19 красавіка 2024
28 красавіка 2021, 09:01

Юніёрская зборная Беларусі з вялікім лікам абыграла швейцарцаў на ЧС па хакеі ў ЗША

28 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Юніёрская зборная Беларусі (U-18) значна абыграла швейцарскіх равеснікаў у другім матчы на групавым этапе чэмпіянату свету па хакеі ў гэтай узроставай групе - 7:1 (1:0, 3:1, 3:0), паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Спачатку ўсё складвалася не так аптымістычна. Стартавая трэць паядынку з альпійскай дружынай прайшла ў роўнай барацьбе, аднак на 13-й мінуце матчу Даніла Клімовіч пакараў швейцарцаў за выдаленне.

У другім перыядзе каманды паказалі больш рэзультатыўны хакей. На 22-й мінуце матчу Дзмітрый Кузьмін пры гульні ў большасці падвоіў перавагу сваёй дружыны эфектнай шайбай у стылі лакрос. На такое нестандартнае дзеянне абаронцы, для якога гэта трэцяе ўзяцце варот такім чынам у сезоне, швейцарцы адказалі дакладным кідком Лівіа Труога.

Вострыя атакі на вароты альпійскай дружыны прадаўжаліся, і да канца другога перыяду Даніла Клімовіч аформіў хет-трык, яшчэ двойчы рэалізаваўшы большасць.

Пасля перапынку беларуская каманда прадоўжыла націск на вароты швейцарскіх равеснікаў. У выніку галявы дубль на свой рахунак запісаў Данііл Сацішвілі, а Іван Аношка рэалізаваў буліт.

Акрамя юнакоў, якія вызначыліся закінутымі шайбамі, трэба адзначыць Уладзіслава Шылу, які тройчы асісціраваў сваім партнёрам па камандзе. Два рэзультатыўныя пасы на рахунку Ягора Клаўдзіева. Акрамя таго, галкіпер беларускай каманды Ціхан Чайка запісаў на свой рахунак 28 сэйваў пасля 29 кідкоў.

Падапечныя Дзмітрыя Шульгі ўстанавілі рэкорд па рэзультатыўнасці за час выступленняў у элітным дывізіёне. Пасля двух матчаў на іх рахунку тры ачкі з розніцай прапушчаных і закінутых шайбаў 8:6.

30 красавіка ў 4.00 па мінскім часе беларуская юніёрская дружына будзе змагацца з равеснікамі з Латвіі.-0-