Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
20 сакавіка 2024, 09:49

Юнацкая зборная Беларусі згуляе з футбалістамі Чэхіі ў кваліфікацыі ЧЕ

Фота з архіва
20 сакавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Футбалісты юнацкай зборнай Беларусі (U-17) у Босніі і Герцагавіне стартуюць у элітным раўндзе адборачнага турніру першынства Еўропы, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Сёння ў першым паядынку 8-й кваліфікацыйнай групы падапечныя Дзмітрыя Караткевіча сустрэнуцца з равеснікамі з Чэхіі. У другім туры 23 сакавіка беларусы будуць сапернічаць з палякамі, а 26 сакавіка завершаць турнір паядынкам з гаспадаром спаборніцтваў камандай Босніі і Герцагавіны. У студзені беларускія футбалісты сталі ўладальнікамі Кубка развіцця ў Мінску, а ў пачатку сакавіка на вучэбна-трэніровачным зборы ў ААЭ двойчы абыгралі каманду Саудаўскай Аравіі (U-18) з аднолькавым рэзультатам - 2:1. На першым этапе адборачнага турніру юнацкага чэмпіянату Еўропы зборная Беларусі ў Турцыі перамагла футбалістаў Шатландыі (3:1), разышлася мірам з камандай Казахстана  (0:0) і ўступіла туркам (0:1), заняўшы другое месца ў групе 7 услед за турэцкай зборнай.

Пуцёўкі ў фінал заваююць пераможцы васьмі квартэтаў элітнага раўнда, а таксама 7 лепшых каманд, якія фінішуюць другімі. Фінальная стадыя юнацкага першынства Старога свету пройдзе з 20 мая па 5 чэрвеня на футбольных палях Кіпра, гаспадары вызвалены ад кваліфікацыі. Год таму ў Венгрыі чэмпіёнскі тытул заваявалі юныя футбалісты Германіі.-0-