Сцяг Аўторак, 30 красавіка 2024
06 красавіка 2024, 17:07

Хакейная каманда Прэзідэнта выйграла першы матч фінальнай серыі РХЛ

6 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакейная каманда Прэзідэнта Беларусі выйграла першы матч фінальнай серыі Рэспубліканскай хакейнай лігі.

На лёдзе сталічнай "Алімпік-Арэны" 6 красавіка дружына кіраўніка дзяржавы абыграла хакеістаў Мінскай вобласці з лікам 5:2 (2:1, 0:1, 3:0).
У гэтай сустрэчы насуперак чаканням і прагнозам лік (на 3-й хвіліне) адкрылі хакеісты Мінскай вобласці, калі вызначыўся Ілья Бусілка. Аднак ужо праз 3 хвіліны Павел Волчак аднавіў парытэт, а потым Арцём Каркоцкі эфектным кідком завяршыў свой сольны праход. У сярэдзіне другога перыяду Артур Абмётка зноў зрабіў лік роўным - 2:2. Усё вырашылася толькі ў заключнай трэці матчу. Амаль адразу пасля другога перапынку сваю шайбу закінуў Мікалай Лукашэнка, потым вызначыўся Арцём Антоненка, а затым Арцём Каркоцкі аформіў галявы дубль - 5:2.

Лепшымі ігракамі матчу прызнаны Арцём Каркоцкі і Віталь Марчанка. Прызы ім уручыла алімпійская чэмпіёнка па фрыстайле Ала Цупер.
Як і ў час усіх папярэдніх гульняў у Мінску, у перапынках гледачы ўбачылі яркія выступленні беларускіх эстрадных выканаўцаў. Па традыцыі самыя актыўныя балельшчыкі на лядовай пляцоўцы паўдзельнічалі ў займальных конкурсах, пераможцы якіх сталі ўладальнікамі прызоў ад Прэзідэнцкага спартыўнага клуба. Таксама пасля матчу многія балельшчыкі атрымалі мяккія цацкі ад каманды Прэзідэнта Беларусі. Другі паядынак фінальнай серыі да дзвюх перамог адбудзецца 13 красавіка.

У Баранавічах 6 красавіка ў матчы за бронзавыя ўзнагароды сустрэліся хакеісты Брэсцкай і Гродзенскай абласцей.

Спіс лепшых бамбардзіраў цяпер узначальвае нападаючы прэзідэнцкай дружыны Андрэй Касціцын, у актыве якога 25 ачкоў (14 шайбаў і 11 рэзультатыўных перадач).
Прэзідэнцкая каманда з'яўляецца 14-разовым пераможцам рэспубліканскага аматарскага турніру, па адным тытуле ў хакеістаў Гомельскай і Мінскай абласцей. У фінальнай серыі мінулага сезона лядовая дружына кіраўніка дзяржавы двойчы абыграла каманду Мінскай вобласці - 6:1 і 6:4. Бронзавыя ўзнагароды заваявалі хакеісты Брэсцкай вобласці, якія перамаглі ў матчы за трэцяе месца зборную Гомельскай вобласці з рэзультатам 5:3.
Арганізатары хакейнага аматарскага турніру - Прэзідэнцкі спартыўны клуб, Міністэрства спорту і турызму і Мінскі гарадскі выканаўчы камітэт.-0-