Сцяг Чацвер, 28 сакавіка 2024
15 снежня 2021, 09:06

Хакеісты зборнай Беларусі перамаглі расіян у стартавым матчы зімовага ЕЮАФ у Фінляндыі

15 снежня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты зборнай Беларусі перамаглі расіян у стартавым матчы зімовага Еўрапейскага юнацкага алімпійскага фестывалю ў Фінляндыі. Матч завяршыўся ў авертайме з лікам 2:1 (0:0, 1:0, 0:1, 1:0), паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Матч меў упарты характар. Ігракі абедзвюх каманд стараліся не ўступаць адзін аднаму ў адзінаборствах. Да таго ж надзейна дзейнічалі абодва галкіперы, якія выратоўвалі свае каманды ў выпадку ўзнікнення небяспечных момантаў. Беларусы першымі адкрылі лік. На 31-й хвіліне матчу вызначыўся Мацвей Маршчонак, дакладным кідком завяршыўшы хуткі выхад "тры ў два" да варот сапернікаў. Асісціравалі аўтару шайбы Данііл Амялюсік і Іван Шаціла.

Прапусціўшы, расіяне актывізаваліся, усімі сіламі стараючыся не атрымаць паражэнне. На 43-й хвіліне ім удалося зраўнаваць лік. Намаганні партнёраў па камандзе завяршыў Аляксей Зайцаў з дапамогай Ягора Рымашэўскага і Мацвея Максімава.

Пасля гола расіяне захапілі ініцыятыву, сталі часцей атакаваць. Беларусы ж больш спадзяваліся на контрвыпады ў адказ і выдатную гульню варатара Яна Шастака, якому па суме ўдалося ажыццявіць 29 сейваў.

Матч перайшоў у дадатковы час. Яго большая частка прайшла пад дыктоўку расійскіх хакеістаў, але ў выніку перамогу святкавалі іх сапернікі. На 65-й хвіліне выдатна сыграў Мікалай Цішкевіч, які дакладным кідком прымусіў капітуляваць галкіпера Сяргея Мурашова.

Наступны матч на ЕЮАФ-2021 беларуская каманда правядзе 15 снежня супраць равеснікаў з Фінляндыі.

Зімовы ЕЮАФ павінен быў прайсці яшчэ ў лютым 2021-га, але тэрміны спаборніцтваў перанеслі больш як на год з-за пандэміі каранавіруса. Толькі хакейны турнір сярод юнакоў вырашылі правесці падчас снежаньскай міжнароднай паўзы.

Статус хакейнага турніру на маючым адбыцца Еўрапейскім юнацкім алімпійскім фестывалі вышэйшы, чым у папярэднія гады, паколькі ў ім прымуць удзел юніёрскія (U-18) зборныя, у той час як раней спаборнічалі каманды U-17.-0-