Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
23 студзеня 2024, 09:05

Гол Энаса за секунду да канца авертайма прынёс "Дынама" гасцявую перамогу над СКА

Фота з архіва
22 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты мінскага "Дынама" атрымалі перамогу ў гасцявым матчы рэгулярнага чэмпіянату Кантынентальнай хакейнай лігі, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Другі прыпынак у бягучым гасцявым турнэ падапечныя Дзмітрыя Квартальнава зрабілі ў Санкт-Пецярбургу, дзе "зуброў" прымалі ўжо прынцыповыя сапернікі са СКА. У першым перыядзе каманды прыглядаліся адна да адной і па-сапраўднаму небяспечных момантаў каля чужых варот не стварылі. У другой трэці хакей стаў больш актыўным, і гледачы на трыбунах Лядовага палаца нарэшце сталі сведкамі першай закінутай шайбы. Форвард "Дынама" Вадзім Мароз скарыстаўся правалам у абароне "армейцаў" і аддаў папярочную перадачу на Рамана Гарбунова, якому заставалася толькі трапіць у пусты вугал варот - 1:0.

Адыграцца гаспадары змаглі ўжо ў сярэдзіне трэцяга перыяду: абаронца мінчан Роб Хэмілтан атрымаў штраф за затрымку часу гульні, і большасць рэалізаваў амерыканец беларускага паходжання Алекс Гальчанюк. У астатні час ігракі СКА былі бліжэйшымі да таго, каб вырваць перамогу - за адрэзак "армейцы" перакідалі "зуброў" з пяціразовай перавагай, але дзякуючы гульні варатара Аляксея Коласава госці выстаялі. Сустрэча перайшла ў авертайм, дзе Сэм Энас, здавалася, прынёс "Дынама" два ачкі, але шайба форварда была адменена з-за афсайду ў партнёра. Матч ішоў да серыі булітаў, але Энас усё ж такі вырашыў пайсці з лёду пераможцам - гол амерыканца за секунду да сірэны стаў вырашальным - 2:1.

Такім чынам, наша каманда атрымала першую вікторыю ў бягучым гасцявым турнэ, а пецярбуржцы, насупраць, пацярпелі дэбютнае паражэнне ў гэтай дамашняй серыі. Дарэчы, у бягучым сезоне "Дынама" выйграла ў СКА два паядынкі з трох. У актыве "зуброў" цяпер 53 балы пасля 53 матчаў і стабільнае восьмае месца ў Заходняй канферэнцыі. Далей мінчане вернуцца ў Маскву, дзе 24 студзеня сустрэнуцца з дзеючымі чэмпіёнамі КХЛ з ЦСКА. Гульня стартуе ў 19.30.-0-