Сцяг Субота, 20 красавіка 2024
14 студзеня 2022, 13:42

Гандбалісты Беларусі згуляюць з немцамі на старце чэмпіянату Еўропы

14 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Гандбалісты зборнай Беларусі сёння стартуюць на чэмпіянаце Еўропы, які праходзіць на пляцоўках Венгрыі і Славакіі, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У першым матчы папярэдняй групы D беларусы згуляюць у Браціславе з камандай Германіі (пачатак у 20.00, прамая трансляцыя на тэлеканале "Беларусь 5"). У другім паядынку гэтага квартэта гандбалісты Аўстрыі сустрэнуцца з палякамі. У нядзелю, 16 студзеня, падапечныя Юрыя Шаўцова згуляюць з гандбалістамі Польшчы, а 18 студзеня завершаць першую стадыю турніру матчам са зборнай Аўстрыі.

Таксама сёння ў Будапешце сустрэнуцца зборныя Ісландыі і Партугаліі, якія выступаюць у групе В. Учора ў гэтым квартэце каманда Нідэрландаў перамагла венграў з лікам 31:28.

Рэзультаты сустрэч першага тура ў астатніх квартэтах:

А - Славенія - Паўночная Македонія - 27:25, Данія - Чарнагорыя - 30:21;

С - Сербія - Украіна - 31:23, Францыя - Харватыя - 27:22;

Е - Іспанія - Чэхія - 28:26, Швецыя - Боснія і Герцагавіна - 30:18;

F - Расія - Літва - 29:27, Нарвегія - Славакія - 35:25.

У асноўны этап ЧЕ выйдуць па дзве лепшыя каманды з шасці папярэдніх груп. Затым 12 зборных будуць падзелены на дзве шасцёркі, з якіх у паўфінал трапяць па дзве лепшыя дружыны.

На мінулым чэмпіянаце Еўропы, які праходзіў у 2020 годзе на пляцоўках Аўстрыі, Нарвегіі і Швецыі, сваё другое запар золата заваявалі гандбалісты Іспаніі, якія перамаглі ў фінале харватаў з лікам 22:20. Уладальнікамі бронзы сталі нарвежцы, якія разграмілі ў матчы за 3-е месца славенцаў - 28:20. Два гады таму зборная Беларусі выйшла ў асноўны этап, але прабіцца ў паўфінал не змагла, заняўшы 10-е падагульняючае месца. Усяго беларускія гандбалісты 6 разоў гулялі ў фінальных турнірах кантынентальнага першынства, іх лепшым рэзультатам з'яўляецца 8-е месца ў 1994 годзе на ЧЕ ў Партугаліі з удзелам 12 каманд. Зборная Швецыі 4 разы станавілася чэмпіянам Еўропы, у французаў на адзін тытул менш, па два разы лепшымі ў Старым Свеце былі каманды Даніі, Германіі і Іспаніі, аднойчы золата заваявалі расіяне.-0-