Сцяг Чацвер, 18 красавіка 2024
04 кастрычніка 2021, 11:57

Футбалісты салігорскага "Шахцёра" ўмацавалі лідарства пасля 25-га тура чэмпіянату Беларусі

4 кастрычніка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Футбалісты салігорскага "Шахцёра" ўмацавалі лідарскія пазіцыі пасля 25-га тура чэмпіянату Беларусі, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У ключавым паядынку тура каманда з горада калійшчыкаў упэўнена перамагла мінскае "Дынама" з лікам 2:1. Каманда Аляксея Багі не стала перашкаджаць сапернікам, якія імкнуліся ўстанавіць тэрытарыяльную перавагу, і эфектыўна выкарыстала контратакі. Ужо ў канцы 25-й хвіліны гульні госці вялі з перавагай два галы. Вызначыліся Раман Бегуноў і сербскі легіянер "гарнякоў" Ігар Івановіч. Сталічная каманда адказала адным галявым выпадам на 94-й хвіліне матчу. Узяцце варот на свой рахунак запісаў Раман Давыскіба.

Брэсцкі "Рух", які ідзе на трэцім месцы, у цяжкім матчы выйграў у гродзенскага "Нёмана". Лёс сустрэчы вырашыўся на шостай хвіліне гульні пасля гола Арцёма Канцавога.

Зарабілі тры ачкі і футбалісты "Гомеля", якія ўпэўнена разабраліся з мазырскай "Славіяй" - 3:0. У пераможцаў вызначыліся Дзмітрый Гомза, Юрый Панця і Андрэй Салавей. Лік мог быць і большым, але на 36-й хвіліне палескага дэрбі Андрэй Салавей не забіў пенальці. Адзначым выдатную гульню ў гэтым эпізодзе варатара мазырскага клуба Міхаіла Бараноўскага.

Брэсцкае "Дынама" на сваім полі не змагло абыграць ФК "Мінск". У гаспадароў поля галявы дубль аформіў Станіслаў Беленькі: украінскі форвард вызначыўся на 57-й хвіліне, а на 83-й рэалізаваў пенальці. У сталічнай дружыны аўтарам забітых мячоў стаў Сямён Пяньчук (7-я і 61-я хвіліны).

"Віцебск" на сваім полі быў пераможаны "Іслаччу" з лікам 0:4. У гасцей вызначыліся Мікіта Сцяпанаў (12-я хвіліна), Юрый Казырэнка (46-я і 65-я хвіліны) і Іван Дыбанга (70-я хвіліна).

Жодзінскае "Тарпеда-БелАЗ" абыграла аднаго з аўтсайдараў чэмпіянату "Смаргонь". Па два галы ў вароты каманды з Гродзенскай вобласці забілі Алан Аусі і Юрый Габоўда, па разе вызначыліся Дзмітрый і Аляксей Антылеўскія, Шахром Саміеў. У гасцей гол прэстыжу на рахунку Аляксандра Францава. Варта адзначыць, што "аўтазаводцы" ў гэтым паядынку ўстанавілі новы рэкорд клубнай рэзультатыўнасці.

Завяршаў праграму 25-га тура чэмпіянату Беларусі па футболе паядынак у Слуцку, дзе мясцовая каманда негасцінна абышлася з "Энергетыкам-БДУ", абыграўшы мінчан з лікам 2:0. За "Слуцк" забівалі Аляксей Бутарэвіч і Дзмітрый Сасін.

Турнірнае становішча: "Шахцёр" - 59 ачкоў (23 матчы), БАТЭ - 55 (25), "Рух" - 51 (25), "Дынама" (Мінск) - 51 (25), "Гомель" - 48 (24), "Віцебск" - 34 (25), "Дынама" (Брэст) - 33 (25), "Іслач" - 31 (25), "Тарпеда-БелАЗ" - 29 (24), "Мінск" - 28 (24), "Энергетык-БДУ" - 28 (25), "Нёман" - 27 (25), "Слуцк" - 25 (25), "Славія" - 21 (24), "Смаргонь" - 13 (25), "спадарожнік" - 7 (25).

Бамбардзірскую гонку 31-га чэмпіянату Беларусі ўзначальвае гамбійскі нападаючы салігорскага "Шахцёра" Дэмба Дарба, які забіў 16 галоў. На мяч менш забіў беларускі форвард "Гомеля" Андрэй Салавей.-0-