Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
12 студзеня 2024, 09:07

Дэбютанты гандбольнага ЧЕ прайгралі свае першыя матчы

Фота Pixabay
12 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Адразу тры дэбютанты гандбольнага чэмпіянату Еўропы пацярпелі паражэнні ў стартавых паядынках, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Гандбалісты зборнай Грузіі ў сваім першым паядынку папярэдняй групы Е ўступілі камандзе Нідэрландаў з лікам 29:34. У другім матчы гэтага квартэта дзеючыя чэмпіёны кантынента шведы згуляюць з баснійцамі.

У групе F яшчэ адзін навічок фінальнай стадыі каманда Грэцыі прайграла партугальцам - 24:31. Бронзавыя прызёры мінулага першынства датчане сустрэнуцца з чэхамі.

Трэці дэбютант ЧЕ зборная Фарэрскіх астравоў аказала сур'ёзнае супраціўленне славенскім гандбалістам, але ў выніку ўсё ж уступіла з розніцай тры мячы - 29:32. У другой сустрэчы групы D палякі будуць сапернічаць з нарвежцамі.

Учора ў першы дзень спаборніцтваў у квартэце А алімпійскія чэмпіёны французы разграмілі паўночнамакедонцаў - 39:29, а гаспадары турніру гандбалісты Германіі былі мацнейшыя за швейцарцаў - 27:14.

Яшчэ ў дзвюх групах сустрэчы першага тура адбудуцца 12 студзеня:

В - Аўстрыя - Румынія, Іспанія - Харватыя;

С - Ісландыя - Сербія, Венгрыя - Чарнагорыя.

Пасля першай стадыі ў другі групавы этап выйдуць па дзве лепшыя каманды. Там 12 зборных будуць падзелены на дзве шасцёркі, пасля чаго барацьбу ў плэй-оф прадоўжаць па дзве дружыны. Паўфінальныя сустрэчы пройдуць 26 студзеня, а вырашальны паядынак за чэмпіёнскі тытул і матч за бронзавыя ўзнагароды 16-га мужчынскага ЧЕ адбудуцца 28 студзеня ў Кёльне.

Два гады таму чэмпіёнамі кантынента пяты раз сталі гандбалісты зборнай Швецыі, якія перамаглі ў фінале іспанцаў з рэзультатам 27:26. Бронзу заваявалі датчане, якія перамаглі ў гульні за трэцяе месца французаў - 35:32. Зборная Беларусі выступіла няўдала, заняўшы толькі падагульняючае 17-е месца.-0-