Сцяг Аўторак, 30 красавіка 2024
05 красавіка 2024, 18:51

Беларусы выйгралі сем медалёў Кубка свету па самба ў Арменіі

Фота Міністэрства спорту і турызму
5 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У сталіцы Арменіі Ерэване завяршыўся Кубак свету па самба, удзел у якім прымалі беларускія атлеты, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

На спаборніцтвах выступілі 170 атлетаў з 14 краін. У другі дзень спаборніцтваў медалі турніру разыгралі прадстаўнікі мужчынскага баявога і жаночага спартыўнага самба. Адзінай фіналісткай Кубка свету з Беларусі стала Дзіяна Хахлова, якая выступае ў вагавой катэгорыі да 54 кг. У чвэрцьфінале наша спартсменка перамагла Арпіне Мнацаканян з Арменіі, у паўфінале была мацнейшай за расіянку Дзіяну Піскавец, але ў паядынку за золата ўступіла яе суайчынніцы Лізавеце Хачыкавай і стала ўладальніцай серабра. Таксама сёння на трэцюю прыступку п'едэстала ў вазе да 80 кг паднялася Карына Шут - яна пацярпела паражэнне ў паўфінале ад Алены Аленавай з Расіі.

Такім чынам, на Кубку свету ў Ерэване беларускія самбісты заваявалі 7 медалёў (0-1-6). Напярэдадні бронзавымі прызёрамі спаборніцтваў сталі пяць нашых атлетаў. Уладзіслаў Саяпін (да 71 кг) у схватцы за трэцяе месца адолеў Аганеса Амірана з Украіны, яшчэ чатыры беларусы пакінулі без бронзы армянскіх спартсменаў. Ігар Міраеўскі (да 64 кг) перамог Нарэка Далакяна, Аляксандр Кокша (да 79 кг) быў мацнейшым за Барыса Шатверана, Сяргей Лясяк (да 98 кг) справіўся з Арманам Есаянам, а Ілья Жупікаў (звыш 98 кг) адолеў Давіда Аруцюняна. Усяго нашу каманду ў Арменіі прадстаўлялі 14 спартсменаў.-0-