Флаг Пятніца, 7 мая 2021
Мінск Суцэльная воблачнасць +12°C
11 сакавіка 2021, 09:01

Беларусы перамаглі італьянцаў у кваліфікацыі гандбольнага чэмпіянату Еўропы

11 сакавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Гандбалісты зборнай Беларусі атрымалі другую перамогу ў адборачным турніры чэмпіянату Еўропы 2022 года, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

10 сакавіка ў сваім трэцім паядынку 6-й кваліфікацыйнай групы беларускія гандбалісты абыгралі на пляцоўцы мінскай "Чыжоўка-Арэны" каманду Італіі з лікам 37:32 (18:14). На працягу амаль усяго першага тайма гульня ішла мяч у мяч, і толькі бліжэй да перапынку беларусам удалося адарвацца ад сапернікаў на чатыры галы. Да сярэдзіны другой палавіны сустрэчы італьянцам удалося дагнаць гаспадароў - 28:28, але потым беларусы зноў захапілі ініцыятыву і давялі сустрэчу да перамогі з розніцай пяць мячоў. Самым рэзультатыўным у складзе пераможцаў стаў Мікіта Вайлупаў, які закінуў 12 мячоў.

На старце адборачнага турніру беларусы абмяняліся перамогамі з нарвежцамі - у Мінску выйгралі з рэзультатам 33:25, а ў Бекестуа ўступілі з лікам 19:27.

Італьянскія гандбалісты спачатку пацярпелі значнае паражэнне ў сябе дома ад нарвежцаў - 24:39, а потым падзялілі ачкі са зборнай Латвіі - 28:17 (дома) і 29:31 (у гасцях). Свой наступны матч падапечныя Юрыя Шаўцова правядуць 13 сакавіка ў Валміеры супраць латвійскіх гандбалістаў.

Становішча каманд у гэтай групе цяпер такое: Нарвегія - 4 ачкі (3 матчы), Беларусь - 4 (3), Італія - 2 (4), Латвія - 2 (2).

Фінальная стадыя 15-га па ліку мужчынскага чэмпіянату Еўропы пройдзе ў пачатку 2022 года на арэнах Венгрыі і Славакіі.-0-