15 лютага 2024, 15:12

Беларускія канькабежцы занялі чацвёртае месца ў каманднай гонцы на спартакіядзе

Фота НАК
Фота НАК
15 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У Чэлябінску прадаўжаюцца спаборніцтвы па канькабежным спорце ў рамках ІІ Усерасійскай спартакіяды мацнейшых спартсменаў па зімовых відах спорту 2024 года, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Заключным відам праграмы спаборніцтваў чацвярга сталі камандныя гонкі ў мужчын і жанчын, нашы канькабежцы былі прадстаўлены толькі ў мужчынскім забегу на 8 кругоў. Беларускае трыа ў складзе Ігната Галавацюка, Ягора Дамарацкага і Віктара Рудэнкі паказала час 4:00,06 сек. Гэты рэзультат спачатку аказаўся пятым сярод 10 зборных, але потым каманда Масквы, якая абышла беларусаў у першай пары, была дыскваліфікавана за няправільнае перасячэнне разметкі. Такім чынам, наша тройка паднялася на падагульняючае чацвёртае месца.

Перамогу ў каманднай гонцы атрымалі спартсмены Маскоўскай вобласці, прадстаўнікі Краснаярскага края сталі другімі, на трэцюю прыступку п’едэстала ўзышлі канькабежцы Свярдлоўскай вобласці, якія апярэдзілі нашых хлопцаў менш як на дзве секунды. Раней сёння Ігнат Галавацюк і Кацярына Слоева таксама спыніліся за крок ад подыумаў спаборніцтваў на тысячы метраў, а напярэдадні Галавацюк і Ганна Дамарацкая заваявалі бронзавыя медалі на дыстанцыі ў два разы карацейшай.

Заўтра ў рамках Усерасійскай спартакіяды адбудуцца забегі на дыстанцыі 1500 м, 17 лютага дзяўчаты будуць бегчы 5 км, а мужчыны - 10 км, завершаць праграму турніру ў канькабежцаў мас-старты ў нядзелю.-0-