Мінск Воблачна з праясненнямі +24°C
30 красавіка 2021, 09:51

Беларускія гандбалісты перамаглі італьянцаў у кваліфікацыі ЧЕ

Фота з архіва

30 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Гандбалісты мужчынскай зборнай Беларусі забяспечылі сабе выхад у фінальную стадыю чэмпіянату Еўропы 2022 года, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

29 красавіка ў італьянскім К'еты падапечныя Юрыя Шаўцова ў перадапошнім матчы 6-й кваліфікацыйнай групы абыгралі каманду Італіі з лікам 32:31 (16:16). Першы тайм прайшоў у роўнай барацьбе, а пасля перапынку госці згулялі лепш і выйгралі з мінімальнай перавагай. Самым рэзультатыўным у складзе пераможцаў стаў Вячаслаў Бохан, які закінуў 8 мячоў. У першым крузе спаборніцтваў беларусы перамаглі італьянцаў у Мінску з лікам 37:32. Акрамя таго, яны выйгралі ў гасцях у каманды Латвіі - 39:27, а таксама абмяняліся дамашнімі перамогамі з нарвежцамі - 33:25 і 19:27.

Таксама ў фінальную частку выйшлі гандбалісты Нарвегіі, якія 29 кастрычніка разграмілі латвійскую зборную з рэзультатам 36:17.

Становішча каманд у 6-й кваліфікацыйнай групе: Беларусь - 8 ачкоў (5 матчаў), Нарвегія - 8 (5), Італія - 2 (5), Латвія - 2 (5).

Матчы заключнага тура адбудуцца 2 мая. У гэты дзень беларускія гандбалісты на пляцоўцы мінскай "Чыжоўка-Арэны" прымуць зборную Латвіі, а нарвежцы ў сябе дома згуляюць з італьянцамі.

Пуцёўкі ў фінал кантынентальнага першынства заваююць па дзве лепшыя каманды з 8 груп, а таксама чатыры зборныя, якія фінішуюць трэцімі.

Фінальная стадыя 15-га мужчынскага чэмпіянату Еўропы пройдзе ў пачатку 2022 года на арэнах Венгрыі і Славакіі.-0-