Сцяг Серада, 24 красавіка 2024
26 красавіка 2021, 18:59

Беларускія фехтавальшчыкі не заваявалі алімпійскіх ліцэнзій на турніры ў Мадрыдзе

26 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Беларускія фехтавальшчыкі не заваявалі алімпійскіх ліцэнзій на еўрапейскім кваліфікацыйным турніры, які завяршыўся ў Мадрыдзе, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Пропуск на Гульні ў сталіцы Японіі атрымлівалі толькі пераможцы спаборніцтваў. Бліжэй за іншых да запаветнай мэты падабралася Кацярына Пашарнёва, якая заняла трэцяе месца ў жаночай шпазе. Першынствавала тут украінка Алена Крывіцкая. Будучы галоўным фаварытам спаборніцтваў, яна перамагла ў барацьбе за першае месца Аляксандру Ндоло з Германіі - 15:12. У аналагічным відзе зброі ў мужчын беларус Дзяніс Паўлоўскі заняў 11-е месца ў падагульняючым пратаколе. Першынстваваў тут Якуб Юрка з Чэхіі. У спаборніцтве за ліцэнзію ён перамог шведа Джонатана Свенсана - 15:8.

У жаночай рапіры Ганна Андрэенка спынілася на пятай пазіцыі ў падагульняючым пратаколе. Перамогу святкавала полька Марціна Еліньска, якая не пакінула шанцаў іспанцы Марыі Марына, - 12:9. Сярод рапірыстаў Раман Бяляеў стаў 15-м. Выйграў турнір і алімпійскую ліцэнзію Аляксандр Шупеніч, бацькі якога некалі пераехалі ў Чэхію з Беларусі. Сын экс-саліста мінскай оперы Івана Шупеніча ў паядынку за месца сярод удзельнікаў Алімпіяды перамог кіпрыёта Алекса Тафалідэса - 15:6.

У спаборніцтвах шаблістаў Сяргей Кісель, які прадстаўляў Беларусь, заняў дзявятае месца. Спаборніцтва за алімпійскую ліцэнзію завяршылася на карысць Юльяна Тэадосіу, які ў вырашальным паядынку быў мацнейшы за ўкраінца Андрэя Ягодку, - 15:11. Сярод шаблістак беларуска Ганна Іванішчанка стала 10-й. На Алімпіяду ж паедзе спартсменка з Азербайджана Ганна Башта, якая ў фінале перамагла немку Ганну Лімбах, - 15:13.

У асабістым першынстве на Гульнях у Японіі выступяць па 34 фехтавальшчыкі ў кожнай дысцыпліне.-0-