Сцяг Аўторак, 30 красавіка 2024
01 красавіка 2024, 09:28

Беларускія біятланісты сталі трэцімі ў эстафеце на чэмпіянаце Расіі

Антон Смольскі. Фота з архіва
1 красавіка, Мінск /Кар. БЕЛТА/. На базе цэнтра зімовых відаў спорту "Жамчужына Сібіры" ў Цюмені завяршыўся чэмпіянат Расіі па біятлоне ў алімпійскіх дысцыплінах з удзелам беларусаў, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Заключным відам праграмы стала мужчынская эстафета, на старт якой выйшлі 16 каманд з розных рэгіёнаў Расіі, а таксама два беларускія квартэты. На першым этапе лідарства захапіла каманда Беларусь-1, у складзе якой гонку пачынаў Мікіта Лобастаў. Перавага нашага спартсмена над праследавацелямі пры перадачы эстафеты складала 7 секунд. Далей на дыстанцыю пайшоў Дзмітрый Лазоўскі, які адзіны з беларусаў абышоўся без дадатковых патронаў. Аднак у фінішны калідор Лазоўскі прыйшоў другім пасля лідараў з Цюменскай вобласці.

Потым настала чарга Сцяпана Данілава. Прызёр мас-старту быў на лыжні не настолькі жвавым, як напярэдадні, таксама не абышлося без некалькіх памылак на стральбе. Данілаў захаваў для нашага квартэта месца ў топ-3, але Антон Смольскі адправіўся на заключны этап практычна з мінутным адставаннем. Лідар каманды ледзь не схадзіў на штрафны круг пасля лёжкі, затым прамахнуўся на стойцы і ў выніку прыйшоў да фінішу трэцім. Перамогу ў эстафеце атрымалі цюменцы, біятланісты з Ханты-Мансійска - другія.

Каманда Беларусь-2, за якую выступалі Ілья Аўсеенка, Максім Варабей, Павел Бялько і Іван Тулацін, паказала чацвёрты вынік. Такім чынам, на спаборніцтвах у Цюмені прадстаўнікі нашай дэлегацыі падымаліся на п'едэстал чатыры разы: раней Ганна Сола выйграла гонку праследавання, Сцяпан Данілаў стаў другім у мас-старце, таксама беларусы сталі пераможцамі змешанай эстафеты.

З улікам чэмпіянату Расіі ў неалімпійскіх дысцыплінах, які праходзіў у Чайкоўскім у студзені, у актыве нашай зборнай сем прызавых месцаў расійскага турніру. Тады Сола была другой у суперспрынце, а мужчынскія склады займалі першую і трэцюю пазіцыі ў каманднай гонцы. 4 і 5 красавіка ва Уваце пройдзе чэмпіянат Расіі па біятлоне ў марафонах, а з 12 па 14 красавіка ў Мурманску сезон для страляючых лыжнікаў завершыць вырашальны этап Кубка Садружнасці.-0-