Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
14 лютага 2024, 13:35

Беларускі Каралёва і Мачахіна занялі сёмае месца ў камандным лыжным спрынце на спартакіядзе

Фота з архива
14 лютага, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У Цюмені прадаўжаюцца спаборніцтвы па лыжных гонках у рамках ІІ Усерасійскай спартакіяды мацнейшых спартсменаў па зімовых відах спорту 2024 года, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У сераду мужчыны і жанчыны разыгрывалі медалі ў камандным спрынце вольным стылем. Удзел у кваліфікацыі сярод дзяўчат прынялі 45 дуэтаў, у тым ліку два беларускія. Наша мацнейшая пара ў складзе Ганны Мачахінай і Ганны Каралёвай ледзь-ледзь прабралася ў фінал, заняўшы ў адборы 15-е месца, - менавіта на гэтай пазіцыі закрылася колькасць удзельніц вырашальнага забегу.

У фінале беларускі тандэм выступіў больш паспяхова, фінішаваўшы на сёмай пазіцыі, ад бронзы Мачахіну і Каралёву аддзялілі 20 секунд. Перамогу ў камандным спрынце атрымалі Марыя Істоміна і Вераніка Сцяпанава з Архангельскай вобласці. Другая каманда Беларусі, за якую выступалі Лізавета Пінчук і Аліна Буйніцкая, у фінал не трапіла, паказаўшы ў кваліфікацыі 35-ы час.

Выхад у дзясятку мацнейшых стаў для беларускіх лыжніц другім па ходзе спартакіяды: напярэдадні наша чацвёрка размясцілася на восьмай пазіцыі па выніках эстафеты. Лепшы асабісты вынік належыць Ганне Мачахінай, якая стала 13-й у класічным спрынце.

Праграму спаборніцтваў у Цюмені завершаць гонкі з масавага старту на 50 км: мужчыны выйдуць на старт 17 лютага, жанчыны - у нядзелю, 18 лютага.-0-