Сцяг Нядзеля, 16 чэрвеня 2024
23 мая 2024, 09:28

Баскетбалісты "Гродна-93" скарацілі адставанне ад "МІНСКА" ў фінале чэмпіянату Беларусі

23 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Баскетбалісты "Гродна-93" скарацілі адставанне ад "МІНСКА" ў залатой серыі мужчынскага чэмпіянату Беларусі, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.
Пасля двух выязных паражэнняў падапечныя Дзмітрыя Кузьміна змаглі абыграць дзеючых чэмпіёнаў у авертайме з лікам 91:88 і скарацілі адставанне да мінімуму - 1:2. Чацвёртая гульня фінальнай серыі таксама пройдзе ў Лідзе - 24 мая. Калі мінчане зноў прайграюць, то вырашальны паядынак за золата 32-га нацыянальнага чэмпіянату адбудзецца 26 мая ў сталічным Палацы спорту. На гэтай арэне БК "МІНСК" атрымаў вікторыі ў дзвюх стартавых сустрэчах цяперашняга фіналу - 75:66 і 88:79.
БК "МІНСК" на працягу 15 гадоў нікому не ўступае чэмпіёнскі тытул, год таму таксама сустракаўся з камандай Дзмітрыя Кузьміна ў залатой серыі і тады тройчы перамог гродзенскіх баскетбалістаў - 71:67, 107:74, 105:63.
Уладальнікамі бронзавых узнагарод цяперашняга першынства сталі баскетбалісты магілёўскага "Барысфена", якія ў серыі за трэцяе месца выйгралі ў віцебскага "Рубона" - 91:73, 85:67 і 94:87.
У спаборніцтвах жаночых каманд чэмпіёнскі тытул заваявалі баскетбалісткі "МІНСКА", якія ў серыі за золата тры разы запар абыгралі "Гарызонт" - 74:51, 80:64 і 72:66. У завершаным сезоне каманда Андрэя Ваўлева не пацярпела ні аднаго паражэння. Бронза ў актыве гродзенскай "Алімпіі", якая перамагла выхаванак РДВАР. Для жаночай каманды БК "МІНСК" гэты тытул сёмы па ліку і першы з 2020 года, да гэтага золата тры сезоны запар браў "Гарызонт".-0-