Сцяг Чацвер, 25 красавіка 2024
22 лістапада 2022, 16:23

Аргенцінцы сенсацыйна ўступілі Саудаўскай Аравіі на чэмпіянаце свету ў Катары

22 лістапада, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Футбалісты Аргенціны сенсацыйна прайгралі камандзе Саудаўскай Аравіі з лікам 1:2 у стартавым матчы папярэдняй групы С чэмпіянату свету па футболе ў Катары, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Аргенцінцы валодалі ініцыятывай на працягу ўсяго першага тайма і забілі чатыры мячы, але толькі адзін з іх быў залічаны, астатнія былі адменены. Лік на 10-й хвіліне гульні з пенальці адкрыў капітан паўднёваамерыканскай каманды Ліянэль Месі. Пасля перапынку ўсё рэзка змянілася і спачатку Салех Аль-Шэхры, а потым Салем Аль-Даўсары забіў другі гол. У другой сустрэчы гэтай групы палякі сустрэнуцца з мексіканцамі.

Таксама сёння адбудуцца першыя гульні ў квартэце D. Дзеючыя чэмпіёны планеты футбалісты зборнай Францыі без свайго траўміраванага лідара Карыма Бензема паспрабуюць абыграць аўстралійцаў. Каманда Даніі згуляе з камандай Туніса.

Вынікі матчаў першага тура ў іншых групах:

А - Эквадор - Егіпет - 2:0, Нідэрланды - Сенегал - 2:0;

В - Англія - Іран - 6:2, Уэльс - ЗША - 1: 1.

Уладальнік серабра ЧС-2018 зборная Харватыі выступіць у квартэце F, дзе яе сапернікамі будуць бронзавыя прызёры папярэдняга першынства планеты футбалісты Бельгіі, а таксама Марока і Канада.

Пяціразовыя чэмпіёны свету бразільцы ў групе G будуць сапернічаць з камандамі Швейцарыі, Сербіі і Камеруна.

Футбалісты Германіі, якія чатыры разы валодалі кубкам планеты, згуляюць у групе Е разам з Іспаніяй, Японіяй і Коста-Рыка.

У квартэце H выступяць зборныя Партугаліі, Уругвая, Рэспублікі Карэя і Ганы.

Матчы групавой стадыі сусветнага першынства завершацца 2 снежня, пасля чаго ў плэй-оф выйдуць па дзве лепшыя каманды з васьмі квартэтаў. Сустрэчы 1/8 фіналу пройдуць 3-6 снежня, чвэрцьфіналы намечаны на 9 і 10 снежня, паўфіналы запланаваны на 13 і 14 снежня, матч за бронзу адбудзецца 17 снежня. Вырашальны паядынак за чэмпіёнскі тытул пройдзе 18 снежня на полі Нацыянальнага стадыёна ў Лусаіле, які ўмяшчае 80 тыс. гледачоў. Сустрэчы ЧС-2022 прымаюць восем футбольных арэн Катара.

У фінале мінулага планетарнага форуму, што праходзіў у 2018 годзе ў Расіі, зборная Францыі абыграла харватаў з лікам 4:2, бронзу заваявалі бельгійцы, якія перамаглі ў матчы за 3-е месца англічан з вынікам 2:0. Зборная Бразіліі пяць разоў станавілася чэмпіёнам свету, на адзін тытул менш у Германіі і Італіі, па два разы лепшымі былі зборныя Францыі, Аргенціны і Уругвая, па разе - Англія і Іспанія.-0-