Сцяг Субота, 27 красавіка 2024
05 студзеня 2024, 12:57

Антон Смольскі выйграў спрынтарскую гонку на этапе Кубка Садружнасці ў "Раўбічах"

Антон Смольскі
5 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. У РЦАП па зімовых відах спорту "Раўбічы" стартаваў трэці этап розыгрышу Кубка Садружнасці па біятлоне сезона 2023/2024, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Удзел у міжнародным турніры прымаюць мацнейшыя біятланісты Беларусі і Расіі. Праграму спаборніцтваў у "Раўбічах" адкрыла мужчынская спрынтарская гонка на 10 км, куды былі заяўлены 34 спартсмены, у тым ліку 11 беларусаў. Лідар нашай каманды Антон Смольскі стартаваў адным з апошніх, дзякуючы чаму ўсю дыстанцыю мог арыентавацца на вынікі канкурэнтаў. Абодва агнявыя рубяжы Смольскі прайшоў без промахаў - такой жа ідэальнай стральбой маглі пахваліцца ўсяго чатыры спартсмены, але хутчэйшым з іх быў менавіта беларус. На фінішы Антон на 24 секунды перасягнуў вынік Аляксандра Корнева, які стаў другім, трэцім стаў яшчэ адзін расіянін Аляксандр Логінаў. Гэта перамога стала для нашага спартсмена ўжо чацвёртай у бягучым сезоне Кубка Садружнасці пасля трох вікторый на лыжаролерах у Сочы.

Поспех Смольскага, на жаль, быў адзіным для беларускай каманды: у топ-15 з нашых атлетаў не трапіў больш ніхто. Максім Варабей - 16-ы, Павел Бялько - 17-ы, Мікіта Лобастаў - 21-ы, Іван Тулацін - 23-і, Аляксандр Кошын, Раман Ялётнаў і Сцяпан Данілаў занялі месцы з 25-га па 27-е, Дзмітрый Лазоўскі з шасцю промахамі 29-ы, Ілья Аўсеенка - 30-ы, Аляксандр Галяк-33-і.

У 13.30 мацнейшых у гэтым жа відзе праграмы пачнуць вызначаць дзяўчаты. На старт гонкі выйдуць 28 біятланістак, сярод іх шэсць прадстаўніц Беларусі - Дар'я Кудаева (5-ы стартавы нумар), Алена Кулак (нумар 6), Ірына Лешчанка (нумар 9), Наталля Карніцкая (нумар 13), Адэліна Сабітава (нумар 16) і Ганна Сола (нумар 21). У суботу трэці этап Кубка Садружнасці прадоўжыцца дзвюма гонкамі праследавання, завершацца спаборніцтвы ў Раўбічах двума мас-стартамі ў нядзелю.-0-