Сцяг Пятніца, 29 сакавіка 2024
02 мая 2017, 10:59

Зборная Беларусі па хакеі перамагла Францыю ў заключным матчы Еўравыкліку

2 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Зборная Беларусі па хакеі перамагла Францыю ў заключным матчы Еўравыкліку з лікам 4:1 (1:0, 2:0, 1:1), паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

У першым матчы ў Бардо з французамі ў ходзе падрыхтоўкі да сусветнага форуму беларусы ўступілі - 1:3. У паўторнай гульні камандзе Дэйва Льюіса ўдалося ўзяць пераканаўчы рэванш. На апошнім рубяжы абароны Міхаіла Карнавухава змяніў Кевін Лаланд, які, верагодна, стане асноўным варатаром беларускай каманды на чэмпіянаце свету. На мінулы матч не былі заяўлены Яўген Лісавец і Дзмітрый Корабаў, а таксама нападаючыя Аляксандр Кулакоў, Сяргей Дрозд, Арцём Дзямкоў.

Лік на 10-й хвіліне матчу адкрыў Яўген Кавыршын, скарыстаўшыся перадачай Сяргея Касціцына. У другім перыядзе Андрэй Стась нанёс магутны кідок, з якім галкіпер французаў справіўся, але не зафіксаваў шайбу. Аляксандр Паўловіч, які паспеў на пятачок саперніка, запісаў гол у свой актыў. У хуткім часе Міхаіл Стэфановіч рэалізаваў колькасную большасць беларусаў - 3:0.

У заключныя дваццаць хвілін гульні буліт рэалізаваў у гаспадароў Саша Трэй - 3:1, а канчатковы лік, на 60-й хвіліне, устанавіў Шарль Лінгле - 4:1, на карысць гасцей.

Зборная Беларусі з Бардо пераязджае ў Парыж, дзе 5 мая правядзе першы матч чэмпіянату свету ў групе В супраць Фінляндыі (17.15). Далей беларуская каманда згуляе 6 мая з Чэхіяй (17.15), 8 мая - з Канадай (17.15), 10 мая - са Швейцарыяй (17.15), 12 мая - з Францыяй (21.15), 13 мая сустрэнецца са Славеніяй (17.15), а завершыць выступленне ў групавой стадыі 16 мая з Нарвегіяй (13.15). Група А (Швецыя, Расія, ЗША, Германія, Латвія, Данія, Славакія, Італія) згуляе ў Кёльне.

Чатыры лепшыя каманды з кожнай групы выйдуць у чвэрцьфінал сусветнага форуму.-0-