Сцяг Чацвер, 28 сакавіка 2024
10 мая 2018, 10:19

Хакеісты зборнай Беларусі пацярпелі паражэнне ад Швейцарыі на чэмпіянаце свету

10 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты зборнай Беларусі пацярпелі паражэнне ад Швейцарыі з лікам 2:5 (2:2, 0:1, 0:2) на чэмпіянаце свету ў Капенгагене, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Матчу са Швейцарыяй многія балельшчыкі чакалі з цікавасцю. Бо пасля паражэння ад Расіі, якое стала трэцім для беларусаў на сусветным форуме, у трэнерскім штабе беларусаў адбыліся змяненні. Пасаду галоўнага трэнера пакінуў Дэйв Льюіс, пайшоў з каманды і яго памочнік Андрэй Мезін. Як паўплываюць такія змяненні ў ходзе галоўнага старту сезона для нацыянальнай каманды? На гэта пытанне многія з балельшчыкаў хацелі атрымаць адказ.

Швейцарыя - Беларусь - 5:2 (2:2, 0:1, 2:0)

Капенгаген. Royal Arena.

Швейцарыя: Бера (Джыноні); Мюлер - Дыяс, Мозер - Корві - Нідэрайтэр; Кукан - Унтэрзандэр, Маер - Вермін - Андрыгета; Фрык - Фора, Хофман - Хаас - Шэрві; Рыят - Род - Шэпі; Генацы, Балтысбергер.

Беларусь: Карнавухаў (Трус); Варабей - Дзянісаў, Плат - Шаранговіч - Лінгле; Корабаў - Дзюкаў, Мацярухін - Кавыршын - Паўловіч (к); Лісавец - Хенкель, Гаўрус - Развадоўскі - Кіслы; Ляўшв - Кітараў - Дрозд; Фалькоўскі, Дзямкоў.

Шайбы: 1:0 - Вермін (Нідэрайтэр, Унтэрзандэр, 1.37). 1:1 - Плат (Лінгле, Дзюкаў, 5.54). 1:2 - Паўловіч (Кавыршын, Мацярухін, 10.46). 2:2 - Андрыгета (Маер, 18.40). 3:2 - Вермін (Маер, Дыяс, 39.45). 4:2 - Корві (Дыяс, 42.29). 5:2 - Маер (Андрыгета, Дыяс, 46.44, у большасці).

Кідкі: 45 - 24.

Штраф: 8 - 16.

Стартавыя хвіліны першага перыяду засталіся за швейцарцамі. На 3-й мінуце дзве хвіліны штрафу атрымаў адзін з самых вопытных ігракоў абароны беларусаў Уладзімір Дзянісаў. Гэты няпросты адрэзак нашы хакеісты правялі дастойна, а ў хуткім часе і самі арганізавалі некалькі небяспечных атак на вароты альпійскай дружыны. На 6-й хвіліне Джэф Плат актыўна пазмагаўся на пятачку швейцарцаў і адправіў шайбу ў сетку пасля паса Шарля Лінгле. Беларусы прадаўжалі актыўна дзейнічаць у нападзенні і яшчэ да перапынку выйшлі наперад у матчы. Яўген Кавыршын кінуў з сярэдняй дыстанцыі, а капітан каманды Аляксандр Паўловіч своечасова згуляў на дабіванні шайбы - 2:1. Аднак утрымаць перавагу падапечным Сяргея Пушкова не ўдалося. Міхаіл Карнавухаў прапусціў з вострага кута, пасля кідка Свена Андрыгета - 2:2.

У другім перыядзе сітуацыя змянілася на карысць беларусаў. Яны часта парушалі правілы і прапусцілі трэцюю шайбу за 15 секунд да перапынку. У заключныя дваццаць хвілін гульні зборная Швейцарыі цалкам перахапіла ініцыятыву і дабілася важнай перамогі ў барацьбе за месца ў чацвёрцы мацнейшых у групе А і выхад у плэй-оф чэмпіянату.

У групе В зборная Германіі дабілася ўпэўненай перамогі над камандай Рэспублікі Карэя - 6:1.

Беларускія хакеісты наступны матч на сусветным форуме ў Даніі правядуць 11 мая супраць каманды Чэхіі.-0-