Сцяг Пятніца, 29 сакавіка 2024
22 мая 2017, 12:02

Хакеісты Швецыі абыгралі ў фінале ЧС Канаду і сталі чэмпіёнамі свету

22 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Хакеісты Швецыі абыгралі ў фінале чэмпіянату свету Канаду з лікам 2:1 (0:0, 1:0, 0:1, 0:0, 1:0) у серыі булітаў і сталі чэмпіёнамі свету, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Перад пачаткам матчу за залатыя медалі шанцы на поспех каманд расцэньваліся як роўныя. Паядынак у Кёльне на LANXESS arena атрымаўся не вельмі багаты на галы, хоць у першым перыядзе былі моманты і ля варот шведаў, і канадцаў. Аднак лік у гульні быў адкрыты толькі ў канцы другога перыяду. Абаронца шведаў Хедман перахапіў шайбу ў сваёй зоне і ў хуткай контратацы нанёс дакладны кідок пры гульні ў меншасці - 1:1. Зраўнаваць лік канадцам удалося ў самым пачатку трэцяга перыяду, разыграўшы чарговую большасць. Раян О'Райлі паспяхова дзейнічаў у большасці - 1:1.

У авертайме закінутых галоў балельшчыкі не ўбачылі, а ў серыі булітаў мацнейшай аказалася зборная Швецыі - 2:1. Дакладнымі кідкамі вызначыліся Ніклас Бэкстрэм і Олівер Экман-Ларсан.

Для шведаў гэта дзясяты чэмпіёнскі тытул і першы з 2013 года. Раней у фіналах чэмпіёнаў свету мацнейшага ў серыі булітаў вызначалі толькі аднойчы. У 1994 годзе канадцы адолелі фінаў.

Бронзавыя ўзнагароды чэмпіянату свету заваявалі хакеісты зборнай Расіі, якія абыгралі ў Кёльне каманду Фінляндыі - 5:3.

Падагульняючае становішча: 1. Швецыя. 2. Канада. 3. Расія. 4. Фінляндыя. 5. ЗША. 6. Швейцарыя. 7. Чэхія. 8. Германія. 9. Францыя. 10. Латвія. 11. Нарвегія. 12. Данія. 13. Беларусь. 14. Славакія. 15. Славенія. 16. Італія.

Лепшым бамбардзірам сусветнага форуму стаў расіянін Арцемій Панарын - 17 ачкоў (4 галы і 13 рэзультатыўных перадач).

Наступны чэмпіянат свету па хакеі з шайбай у элітным дывізіёне пройдзе ў Даніі, у гарадах Капенгаген і Хернінг.-0-