Сцяг Пятніца, 29 сакавіка 2024
25 мая 2017, 16:00

ФК "Манчэстэр Юнайтэд" папоўніў калекцыю галоўных еўрапейскіх трафеяў

25 мая, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Футбольны клуб "Манчэстэр Юнайтэд" папоўніў калекцыю галоўных еўрапейскіх трафеяў. Гэта стала магчымым пасля перамогі англійскай каманды ў фінале Лігі Еўропы над галандскім "Аяксам" з лікам 2:0, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Многім аматарам футбола складана паверыць, але адзін з самых тытулаваных клубаў свету ні ў сярэдзіне 20-га стагоддзя, ні ў эпоху вядомага трэнера Алекса Фергюсона не перамагаў у Лізе Еўропы (раней гэты турнір называўся Кубак УЕФА). У Стакгольме, дзе прайшоў фінал, "Манчэстэр Юнайтэд" намаганнямі Поля Погба змог адкрыць лік ужо на 18-й хвіліне матчу. Пасля перапынку на 48-й хвіліне Генрых Мхітаран ударам праз сябе павялічыў перавагу ў ліку - 2:0.

Манкуніянцы заваяваў ганаровы трафей, а адзін з лідараў клуба Златан Ібрагімавіч, які з-за траўмы не прымаў удзелу ў вырашальным паядынку, радаваўся перамозе не менш за партнёраў.

"Манчэстэр Юнайтэд" да галоўных клубных трофеяў у Еўропе - Лізе чэмпіёнаў, якую ён выйграваў тройчы (1968, 1999, 2008), і Кубка ўладальнікаў кубкаў (1991) дабавіў перамогу ў Лізе Еўропы.

У сезоне-16/17 у футбольных еўракубках засталося вызначыць пераможцу толькі ў адным турніры - Лізе чэмпіёнаў. 3 чэрвеня на стадыёне "Міленіум" у Кардыфе мацнейшы клуб Еўропы выявяць мадрыдскі "Рэал" і турынскі "Ювентус".-0-