Сцяг Аўторак, 16 красавіка 2024
03 студзеня 2018, 16:58

Беларусь уступіла Даніі ў 1-м матчы за права застацца ў эліце маладзёжнага хакея на ЧС у г.Бафала, маючы перавагу ў ліку за 34 секунды да канца гульні

3 студзеня, Мінск /Кар. БЕЛТА/. Зборная Беларусі па хакеі ўступіла Даніі з лікам 4:5 (0:2, 2:0, 2:3) у суцяшальным раўндзе маладзёжнага чэмпіянату свету ў амерыканскім г. Бафала, паведамляе карэспандэнт БЕЛТА.

Пасля чатырох паражэнняў на папярэдняй стадыі ў групе В сусветнага форуму падапечныя Юрыя Файкова аспрэчваюць з сапернікамі з Даніі права застацца ў мацнейшым дывізіёне. Прапіску ў эліце маладзёжнага сусветнага хакея захавае зборная, якая атрымае дзве перамогі. Першы матч застаўся за датчанамі, якія закінулі пераможную шайбу за 15 секунд да фінальнай сірэны.

Беларусь - Данія - 4:5 (0:2, 2:0, 2:3)

Бафала. "Харбар цэнтр". 1245 гледачоў.

Беларусь: Грышчанка; Яроменка - Дзярабін, Боўбель - Шаранговіч -М.Сушко (к); Госцеў - Сакалоўскі, Мартынаў - Пішчук - Драздоў; Бураўцаў - Габрусь, Міхальчук - Літвінаў - Лукашэвіч; Радчанка - Грынкевіч - Асташэвіч; Мартынюк, Анісімаў.

Данія: Крог (58.08); Ларсен - Есэн, Рондб'ерг - Блічфельд - Нільсен (к); Могенсен - Хайнэ, Грунтвіг - Мадсен - Шульц; Сеткаў - Мортэнсен, Альберг - Андэрсен - Мольге; Ларсен, Гат.

Шайбы: 0:1 - Рондб'ерг (Блічфельд, 15.56). 0:2 - Шульц (Мадсен, Грунтвіг, 16.48). 1:2 - Літвінаў (21.01, у меншасці). 2:2 - Яроменка (М.Сушко, Шаранговіч, 29.13, у большасці). 3:2 - Драздоў (41.44, у меншасці). 4:2 - Мартынаў (М.Сушко, Шаранговіч, 48.30, у большасці). 4:3 - Блічфельд (Рондб'ерг, Есэн, 49.04). 4:4 - Блічфельд (Сеткаў, 59.26). 4:5 - Грунтвіг (Рондб'ерг, Могенсен, 59.45).

Кідкі: 28 - 29.

Штраф: 20 - 14.

Датчане перад праведзеным матчам не змаглі разлічваць на свайго капітана Крысціян Маціясена-Вайзэ, які атрымаў дыскваліфікацыю на адну гульню за грубы фол у процістаянні са славакамі на групавой стадыі. Аднак гэта не перашкодзіла сапернікам беларусаў упэўнена пачаць сустрэчу. Да канца першага перыяду гульнявая перавага датчан дала магчымасць ім весці ў ліку 2:0. Толькі пасля перапынку каманда Юрыя Файкова паказала хакей, які змяніў сітуацыю на пляцоўцы. Актыўныя дзеянні ў зоне датчан далі магчымасць ужо на 22-й мінуце беларусам скараціць адставанне. Ілья Літвінаў паспаборнічаў за варотамі з абаронцам і зрабіў перадачу на пятачок, дзе шайба ад канькоў саперніка апынулася ў сетцы. У хуткім часе падапечныя Юрыя Файкова рэалізавалі большасць - 2:2. Такое развіццё падзей дало магчымасць беларусам стварыць яшчэ некалькі небяспечных момантаў, асабліва запомніўся кідок Ягора Шаранговіча, які трапіў у перакладзіну варот саперніка.

У пачатку трэцяга перыяду небяспечная атака каля борта Віктарам Боўбелем апанента прывяла да выдалення ў складзе беларусаў, Аднак датчане не змаглі рэалізаваць колькасную перавагу. Абаронца Мальтэ Сеткаў памыліўся пры выхадзе са сваёй зоны, шайбу перахапіў Іван Драздоў, які ўпэўнена перамог галкіпера Каспера Крога - 3:2. У сярэдзіне трэцяга перыяду Ігар Мартынаў рэалізаваў большасць сваёй каманды - 4:2. Утрымаць такую адчувальную перавагу беларусам не ўдалося. На 50-й мінуце лідар атак датчан Ёахім Блічфельд скараціў адставанне ў ліку. На апошняй мінуце сустрэчы гэты нападаючы падпільнаваў шайбу, якая адскочыла ад борта, і накіраваў яе ў пусты вугал варот Андрэя Грышчанкі - 4:4. Вырашальны гол быў праведзены датчанамі за 15 секунд да сірэны. Андрэас Грунтвіг з вострага вугла кінуў па варотах беларусаў і ўстанавіў канчатковы лік першага паядынку за выжыванне ў элітным дывізіёне.

Наступны матч у суцяшальным раўндзе да дзвюх перамог зборныя Беларусі і Даніі правядуць на чэмпіянаце свету 4 студзеня.-0-